Jeśli trudno jest Ci zmotywować się do regularnego treningu outdoorowych dyscyplin sportowych, to z pomocą mogą Ci przyjść mobilne aplikacje śledzące Twoją aktywność fizyczną. Aplikacje takie jak Runkeeper, Endomondo czy Nike+ Running pokażą Ci ile kilometrów przebiegłeś, jak daleko przejechałeś rowerem, a Twoje nowe rezultaty zostaną nagrodzone osiągnięciami, którymi możesz pochwalić się w gronie znajomych w serwisach społecznościowych.

Aplikacje tego typu wykorzystują łączność GPS, Wi-Fi i LTE/3G w celu śledzenie Twojej lokalizacji, przemierzonej trasy oraz możliwości oszacowania średniej prędkości (na przykład podczas jazdy rowerem), przebytej odległości, oraz czasu trwania aktywności. Z pewnością zastanawiasz się ile taka przyjemność kosztuje i tutaj być może się zaskoczysz, bowiem wszystkie trzy wymienione aplikacje oferują konta basic, które dostępne są zupełnie za darmo i kompatybilne z systemami z rodziny Android, iOS i Windows Phone. W przypadku Runkeepera wersja basic jest okrojona z funkcji społecznościowych i statystycznych, natomiast pełna wersja elite wymaga uiszczenia miesięcznej (9,99 USD), bądź rocznej (39,99 USD) opłaty. W przypadku Endomondo podstawową wersję aplikacji rozwiązano dezaktywacją pewnych funkcji oraz zaimplementowaniem reklam z modelem CPC.

Głównym założeniem opisywanych aplikacji mobilnych jest zmotywowanie Cię do aktywności fizycznej. Po pobraniu aplikacji możesz stworzyć konto w serwisie, bądź zsynchronizować aplikację z jednym z serwisów społecznościowych (tym samym Twoi znajomi będą mieli wgląd do Twojej aktywności). Następnie zostaniesz poproszony o personalizację aplikacji, gdzie możesz wybrać płeć, wiek i wagę. Dzięki tej konfiguracji aplikacja będzie w stanie oszacować ilość kalorii jaką spaliłeś podczas wysiłku.

Później jest tylko lepiej…

Po spersonalizowaniu aplikacji możesz wybrać swój plan ćwiczeń, ściślej mówiąc wyznaczyć sobie pewne cele i sukcesywnie do nich dążyć. Na przykładzie Runkeepera może to być przebycie określonego dystansu w danym przedziale czasowym. Aplikacja proponuje zbilansowane plany treningowe (na przykład do biegania), z uwzględnieniem swojego celu, jakim może być chęć polepszenia kondycji czy zrzucenia paru kilogramów.

Aplikacje wykorzystujące łączność GPS i połączenie z internetem umożliwiają śledzenie Twojego położenia, przebytej trasy, a tym samym pozwalają sprawdzić w jakim czasie ją pokonaliśmy, ile w tym czasie spaliśmy kalorii i – w zależności od specyfiki aktywności – poinformuje Cię w jakim czasie pokonałeś poszczególne kilometry (w przypadku biegania), czy obliczy średnią prędkość w kilometrach na godzinę na poszczególnych odcinkach trasy (w przypadku jazdy rowerem itp.).

Runkeeper, tudzież Endomondo i Nike+ Running, aby wzmorzyć Twój zapał do kultywowania aktywnego trybu życia, wprowadzają do swoich systemów elementy społecznościowe. Polegają one na integracji z popularnymi portalami społecznościowymi takimi jak Facebook, Google+ i Twitter, gdzie możemy udostępniać informacji o swojej dziennej aktywności. Ponadto możliwa jest rywalizacja ze znajomymi, którzy wykorzystują tą samą aplikację.

Sam najczęściej wykorzystuję Runkeepera, którzy w przeciwieństwie do Endomondo, w darmowej wersji nie wdraża modelu reklamowego. Aplikacja ta oferuje szeroki wachlarz aktywności, które ma analizować – bo rzecz jasna nie jest na tyle inteligenta, aby samodzielnie rozpoznać rodzaj uprawianego sportu). Tym samym możemy zasugerować systemowi, że zamierzamy biegać, spacerować, wspinać się po górskich ścieżkach, turystycznie jeździć na rowerze, bądź też zjeżdżać na stromych, górskich szlakach, pływać, jeździć na nartach, snowboardzie, łyżwach, wózku inwalidzkim, uprawiać kajakarstwo… Opcji jest wiele, każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodatkową motywacją poza rywalizacją ze znajomymi, wizją zbudowania atrakcyjnych mięśni, wzmocnienia kondycji, czy polepszenia swoich wyników są również osiągnięcia, które aplikacja przyznaje nam za przebycie większego dystansu w krótkim czasie, regularne ćwiczenie…

Zaletą Endomondo może okazać się fakt, że jest dostępna w spolszczonej wersji językowej i umożliwia przystąpienie typu „Pomoc mierzona kilometrami„, zorganizowaną przez Fundację TVN i T-Mobile, w której przemierzając kolejne kilometry przyczyniasz się do zwiększenia kwoty, jaką sponsorzy przeznaczą na cele pomocy potrzebującym.

Miłej aktywności fizycznej!