Toothbrush bristles

Problem pojawiania się żółtawo-brązowego nalotu na zębach jest procesem naturalnym wynikającym ze ścierania się warstwy szkliwa, zaciemniania spożywaną żywnością oraz zbyt rzadkiego mycia zębów. Niezależnie od wieku chcielibyśmy mieć śnieżnobiałe zęby, dlatego wiele osób poszukuje praktyk, które umożliwiłyby wybielenie zębów o kilka odcieni. Jest to możliwe i znane są zarówno tradycyjne, domowe sposoby, które możesz zastosować we własnym domu oraz profesjonalne metody stomatologiczne, które może wykonać dentysta. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie domowe sposoby są bezpieczne, dlatego w tym artykule przedstawimy najskuteczniejsze sposoby o niskim ryzyku uszkodzenia szkliwa, a także przestrzeżemy przed tymi, których należy się wystrzegać.

Czym różnią się sposoby domowe od specjalistycznych ? 

Zasadnicza różnica między domowymi sposobami na wybielanie zębów, a zabiegami specjalistycznymi wykonywanymi w gabinetach stomatologicznych mieści się w cenie i czasie po którym są widoczne efekty wybielania. Cena wybielania specjalistycznego polegającego na zabiegu z wykorzystaniem lampy to koszt powyżej 1,5 tysiąca złotych, podobnie jest w przypadku zabiegu z wykorzystaniem specjalnego preparatu, gdzie koszt wyraźnie przekracza tysiąc złotych. Natomiast koszt domowego wybielania zębów praktycznie nie występuje, a cena środków wybielających dostępnych w aptece jest nieporównywalnie niższa względem zabiegów wykonywanych u dentysty.

Drugą zasadniczą różnicą jest czas wybielania. W przypadku zabiegów specjalistycznych efekty wybielania w zależności od rodzaju wybielania mogą być widoczne po trzech dniach, a w przypadku wykorzystania lampy nawet po jednym dniu. Ponadto specjalistyczne wybielanie zębów umożliwia rozjaśnienie szkliwa nawet o 14 odcieni. Natomiast efekty stosowania metod domowych widoczne są po dłuższym okresie czasu i pozwalają rozjaśnić szkliwo o kilka odcieni. Są one w stanie usunąć miękki osad i sprawdzają się przy słabszych przebarwieniach.

Domowe wybielanie zębów możemy podzielić na dwie kategorię – wybielanie naturalne, oraz z wykorzystaniem różnych środków do nabycia w aptekach. W tym artykule uwzględnimy obie te kategorie.

Owocowe wybielanie

Niektóre owoce mają właściwości wybielające, a to za sprawą zawartości na przykład kwasu jabłkowego. Dużą zawartością tego kwasu charakteryzują się truskawki. Aby zaaplikować ten sposób wybielania zębów, rozgnieć część truskawki na zębach i pokryj ich powierzchnię miąższem tego owocu. Pozostaw na parę minut, a następnie przeczyść zęby szczoteczką i nitką dentystyczną. Pamiętaj, aby zęby umyć również przed rozsmarowaniem truskawek.


Do wybielania zębów można wykorzystać wewnętrzną stronę skórki banana. Zawarte w niej witaminy i minerały takie jak fosfor, magnez, potas, fluor i wapń w połączeniu mają właściwości wybielające. Dokładnie umyj zęby, a następnie przez dwie minuty pocieraj skórką banana (jej wewnętrzną stroną) szkliwo zębów.

Nie można również zapomnieć o jabłkach, które nie tylko wzmacniają dziąsła, ale również usuwają bakterie odpowiadające za uszkadzanie płytki nazębnej. Owoc zawdzięcza takie właściwości swojej twardości oraz wysokiej zawartości wody. Swoją codzienną dietę należy więc uzupełniać o jabłka. Także spożywanie gruszek niweluje złogi kamienia.

Orzechy, migdały i pestki za sprawą swojej twardości, podczas gryzienia delikatnie ścierają powierzchnię zębów, tym samym wspomagając usuwanie kamienia nazębnego. Poza właściwościami wybielającymi orzechy zawierają szereg właściwości odżywczych, dlatego warto każdego dnia między posiłkami schrupać garść orzechów. Sam zdecyduj czy będziesz sięgał po orzechy włoskie, pecan, laskowe, ziemne, brazylijskie nerkowce, pistacje, migdały czy pestki dyni bądź słonecznika (nic nie stoi na przeszkodzie, aby je dywersyfikować). Staraj się jednak unikać spożywania orzechów prażonych i solonych.


Właściwości wybielające ma również kwas cytrynowy, który zawarty jest w cytrynach. W Internecie można spotkać się z propozycjami rozsmarowywania soku cytryny na powierzchni zębów. Tej metody nie należy jednak stosować! Kwas cytrynowy działa znacznie agresywniej na szkliwo, a częstsze stosowanie tej metody może doprowadzić do powstawania ubytków i próchnicy. Kwas cytrynowy zawarty jest również w pomarańczach i również miąższu tego owocu nie powinniśmy aplikować na szkliwo zębów.

Tendencją do rozjaśniania szkliwa charakteryzują się także soda i sól. Niektórzy polecają pocieranie zębów sodą wymieszaną z niewielką objętością wody. Te substancje oczyszczają zęby mechanicznie, a ściślej mówiąc intensywnie ścierają szkliwo. Należy więc unikać tych metod, gdyż mogą osłabić nasze zęby. Alternatywą z wykorzystaniem sody może być jednak roztwór z wodą. Przygotuj pół szklanki wody i wymieszaj ją z jedną łyżeczką sody. Dwa razy w tygodniu dokładnie przepłucz jamę ustną takim roztworem. Następnie przepłucz usta wodą.

Uzupełnienie codziennej diety o warzywa

Twarde warzywa takie jak marchewka i seler, kalarepa, rzodkiewka podobnie jak jabłka mają wysoką zawartość wody. W efekcie ich spożywanie prowadzi do zwiększania się wydzielania śliny i oczyszczania się jamy ustnej z pozostałości spożytych pokarmów. Poza tym twardość tych warzyw powoduje naturalne oczyszczanie szkliwa zębów. Miej na uwadze, aby spożywać warzywa surowe, gdyż wyłącznie w nieprzetworzonej formie zachowują takie właściwości. Podobne cechy ma surowy brokuł, który nie wykazuje tendencji przyklejania się do zębów i neutralizuje powstawanie kamienia nazębnego.

Jadłospis warto uzupełniać o twarde sery, które są przede wszystkim bogatym źródłem wapnia i wzmacniają zęby. Wszelkiej maści sery zwiększają więc bezpieczeństwo naturalnego procesu wybielania zębów. Ser dojrzewający możesz dodać np. do sałatek.

Miód zawiera całą masę właściwości zdrowotnych w tym wiele witamin (A, B1, B2, B6, B12, kwas askorbinowy, kwas foliowy itp.), kwasów organicznych (kwas glukonowy, jabłkowy i cytrynowy), a zbudowany jest głównie z monosacharydów (glukozy i fruktozy). Właśnie kwasy organiczne mają duży wpływ na walory smakowe miodu, nie mniej zawartość kwasu jabłkowego i cytrynowego sprawia, że miód ma właściwości wybielające szkliwo. Wystarczy, że 2-3 razy w tygodniu pastę wymieszasz z naturalnym miodem i umyjesz nią zęby.

Mleko oraz jego przetworzone produkty zawierają dużo wapnia, który jest niezbędnym pierwiastkiem wchodzącym w skład budowy zębów. Picie mleka pomaga utwardzić szkliwo i wspomaga proces jego rozjaśniania.

Kiedy spożywasz produkty, które mają tendencję do zabarwiania zębów, warto po posiłku wypić wodę niegazowaną. Ten podstawowy płyn ma właściwości odkwaszające i zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia szkliwa zębów. Zaciemniać zęby mogą produkty zawierające szereg walorów zdrowotnych, jak chociażby jagody i inne owoce leśne, szpinak. Nawet jeśli zależy Ci na zachowaniu białego koloru zębów – nie usuwaj całkowicie tych produktów ze swojej diety, gdyż zawierają wiele cennych wartości odżywczych. Właściwości zabarwiające zęby ma również kawa, herbata, wino i soki owocowe. Napoje możesz jednak spożywać przez słomkę, aby zniwelować kontakt z zębami. Postaraj się jednak zredukować, a nawet wyeliminować ze swojej diety wszelkiej maści gazowane napoje, kolorowe słodycze, napoje energetyczne (również palenie tytoniu silnie zabarwia zęby i intensywnie niszczy szkliwo). Te produkty nie zawierają wartości odżywczych, dlatego usunięcie ich ze swojego jadłospisu wpłynie wyłącznie na twoje zdrowie. Staraj się sukcesywnie zmniejszyć nawyk słodzenia.

Paski i nakładki wybielające

Paski wybielające możesz nabyć w aptece, bądź w Internecie. Przykładem jest Dentway White Strips, którego koszt wynosi mniej niż 100 złotych. Paski pokryte są żelem wybielającym, którego działanie jest zbliżone do preparatów stosowanych w gabinetach dentystycznych. W tym przypadku stężenie środków wybielających jest wyraźnie niższe. Preparat aplikujemy przednie partie zębów (zarówno górne jak i dolne) na około pół godziny, raz dziennie.

Podobne działanie wykazują również nakładki wybielające, takie jak Biała Perła. Podobnie jak paski wypełnione są żelem wybielającym, a ich koszt waha się w przedziale 80-90 złotych. Umyj zęby, a następnie umieść nakładki na powierzchni zębów i pozostaw je na czas kilkunastu minut. Czynność wykonuj raz (lub przy mocniejszych zabarwieniach dwa razy) dziennie. Pierwsze efekty powinny pojawić się już po tygodniu wybielania tego typu.

Nieustannie spotykamy się również z pastami zawierającymi właściwości wybielające. Ich skład jest wzbogacany o enzymy, które wykazują właściwości ścierne. Nie są one jednak tak inwazyjne jak chociażby mycie zębów sodą. Pasty tego typu zapobiegają powstawaniu kamienia i stopniowo wybielają szkliwo. Koszt past typu Blend-a-men 3D White Luxe, czy Advance White to około 10-20 złotych.

Ostatnim sposobem na rozjaśnienie odcienia szkliwa jaki zdecydowałem się przedstawić, jest stosowanie sproszkowanej perły. Po Umyciu zębów zwilżoną szczoteczkę pokryj niewielką ilością sproszkowanej perły i szczotkuj wszystkie partie zębów przez około dwie minuty. Perła ma właściwości ścierne, dlatego działa wybielająco. Nie działa jednak na szkliwo agresywnie, dlatego możesz ją wykorzystywać niemal codziennie.